Kanal Tedavisi Nedir ?

21 October 2019by AtelierDent0

Kanal tedavisi ileri derecede çürüyen veya herhangi bir nedenle enfekte olan bir dişi onarmak ve sonuçta dişi kurtarmak için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kanal tedavisinin en büyük avantajı dişin ağızda tutularak uzun yıllar dişin görevini yerine getirmesini sağlamasıdır.

Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi enfeksiyonlu veya çürük dişleri onarmak ve kurtarmak için kullanılan bir tedavidir. Kanal tedavisi sırasında dişin sert dokusunda kanal adı verilen doğal boşlukta bulunan yumuşak doku olan pulpa ve sinir çıkarılır, dişin içi temizlenir ve ardından açık alan yapılır.  Diş çürüğü zamanında tedavi edilmezse çürük daha da derinleşecek ve dişlerdeki sinirlerin iltihaplanmasına neden olacaktır. Diş sinirinin iltihaplanması şiddetli diş ağrısına neden olur.

Çekilen diş siniri ağız sağlığı ve işlevi için önemli değildir ancak hastanın şiddetli ağrı hissetmesini engeller. Tedavi yapılmazsa, dişi çevreleyen dokuların enfeksiyonu ile apse oluşabilir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır

Kanal tedavisi halk arasında çok ağrılı bir süreç olarak bilinmektedir. Ancak gerçekte çok ağrı veren bir işlem değildir. Ağrı, hassasiyet ve şişme, mevcut iltihaplanma ve enfeksiyondan kaynaklanır. Kanal tedavisinin bitiminden sonraki ilk birkaç gün boyunca, özellikle enfeksiyon ortadan kalktıysa, bu bölgedeki dokular ağrıyabilir. Bu ağrı, reçetesiz satılan ağrı kesicilerle kontrol edilebilir.

Kanal tedavisi sonrası akılda tutulması gerekenler Kanal tedavisi sonrası dişlerin kademeli olarak iyileşmesini gözlemlerken belirli koşullar göz önünde bulundurulmalıdır

  • Kanal tedavisi tamamlanana kadar sert veya kırık yiyecekleri ısırmaktan kaçının
  • Dişlerinizi her gün ara vermeden temizlemeye devam edin.
  • Dişlerinizin hassasiyetini göz önünde bulundurarak, dişlerinizi günde en az iki kez yumuşak, dairesel hareketlerle fırçaladığınızdan emin olun.
  • Kanal tedavisi sonrası olası enfeksiyonu önlemek için günde en az bir kez diş ipi kullanın
  • Tedaviden sonra bir süre şekerli ve yapışkan  gıdaların tüketimini azaltın
  • Tedavi bitiminde doktorunuzun önerdiği ağrı kesicileri veya spreyleri düzenli olarak kullanın. Tedavi seyri. Kullanılan ağrı kesiciler veya spreyler ağrıyı gidermiyorsa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurabilirsiniz.
  • Kanal tedavisi eskiden ağrılı bir tedavi olarak bilinirken günümüzde hastaya anestezik ilaçlar verilerek ağrı riski ortadan kaldırılmıştır.

Yorumlar

E-Mail hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *

AtölyeDent

Uzman Kadromuz İle Her Zaman Yanınızdayız.

AtölyeDent

Fatih Sultan Mehmet Bulvarında bulunan polikliniğimiz metroya 5 dakika yürüme mesafesindedir. atelierdent, uzman hekim kadrosu, teknolojik tedavi cihazları ve steril & konforlu ortamı ile siz değerli hastalarımızı bekliyoruz.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Sosyal medya hesaplarımızı ziyaret ederek bizi daha yakından takip edebilirsiniz.

AterialDent 2023 Tüm hakları saklıdır.

AterialDent 2023 Tüm hakları saklıdır.

Bizi Arayın